21.časť Sociopatickí paraziti v slovenskom zdravotníctve

21.časť Sociopatickí paraziti v slovenskom zdravotníctve (pokračovanie)

 

   Aby toho nebolo málo, v októbri 2017 si vedenie VšZP udelilo odmeny vo výške 25 tisíc eur. Odmeny sa ušli aj bývalému predstavenstvu, ktoré priviedlo poisťovňu do krachu.

pre súčasné predstavenstvo (za obdobie 17. 5. 2016 – 31. 12. 2016)

* Miroslav Kočan, predseda – 9 113,11 eura
* Milan Horváth, podpredseda – 7 974,25 eura
* Michal Ďuriš, člen – 6 834,27 eura
* Tibor Papp, člen – 559,70 eura (do funkcie nastúpil 13. 12. 2016)

pre bývalé predstavenstvo (za obdobie 1. 1. 2016 – 16. 5. 2016)

* Miroslav Vaďura, predseda – 4 777,40 eura
* Antónia Borovková, členka – 3 583,05 eura
* Vieroslava Králičková, členka – 3 583,05 eura

   Ak by vás bolela hlava z toho, že babráci, ktorí  nevedia hospodáriť s vašimi peniazmi, si z vašich peňazí ešte nadelia odmeny, tak vedzte, že všetko je v súlade so zákonom. Ako vysvetlil ďalší darmožráč na teplom úradníckom mieste, hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková, „odmeny sú plne nárokovateľné v zmysle Zmluvy o výkone funkcie. Nevyplatenie jednotlivých zložiek odmien by bolo porušením zmluvných podmienok s právnymi dôsledkami pre VšZP“. Nevadí, že sa dodržiavaním takéhoto uznesenia vlády, porušujú najzákladnejšie ľudské práva pacientov a najelementárnejšia etika. Podporila ju aj hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová: „O výške variabilnej zložky odmien za výkon funkcie členom predstavenstva sme rozhodli v súlade s uznesením vlády, takisto so stanovami spoločnosti a tiež v zmysle Zásad odmeňovania členov predstavenstva“. A za čo vlastne títo darmožráči odmeny dostali? Za šetrenie na CT a MR vyšetreniach, liekoch a zdravotníckych pomôckach, zdravotníckych materiáloch, za zrušenie zmlúv vyše 70 ambulanciám, za zníženie platby za dialýzu nemocniciam aj lekárom, za dopravu pacientov, zníženie platieb za kúpele.

   Na nehorázne odmeny reagoval aj minister Drucker. Myslí si, že „súčasné viazanie odmeňovania na plnenie ozdravného plánu vo VšZP je korektné a v poriadku. Pripomenul tiež, že vyplatenie týchto odmien nebolo z prostriedkov určených na zdravotnú starostlivosť“. „Kto by prišiel robiť za 500 alebo 700 eur tam, kde spravuje tri miliardy?“ opýtal sa Drucker. Spomeňme si na Druckerovo vyhlásenie, že ak sa potvrdí, že VšZP nemala v roku 2015 vykázať zisk a niektoré náklady boli zle zaúčtované, bude žiadať vrátenie odmien od predošlého vedenia poisťovne. Naopak, predošlé vedenie (Vaďura, Borovková, Králičková) dostali odmeny aj za rok 2016, a z odmien za rok 2015 museli vrátiť iba polovicu. Drucker prízvukuje, že aj manažéri v štátnych podnikoch musia byť zaplatení adekvátne tomu, akú zodpovednosť nesú. Áno, ak tú zodpovednosť naozaj nesú. Veľkou zodpovednosťou sa oháňajú politici, poslanci, štátni úradníci, sudcovia…Majú pravdu v tom, že mali by vykonávať profesionálne a náročné rozhodnutia. Za úspechy byť odmenení, ale za prípadné chyby niesť aj zodpovednosť. Ale skutočnej zodpovednosti sa všetci úspešne vyhýbajú a na odmeny si uzákonili nárok. Arogancia moci a pažravosti už dávno na Slovensku prekročila akékoľvek predstaviteľné hranice…

Pokračovanie v ďalšej časti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *