Národná slávnosť na Devíne 2016

2016_04_23 I Folklórny festival MS na Devíne 135Pri príležitosti 180. výročia výstupu štúrovcov, pod vedením Ľudovíta Štúra, na staroslovenský hrad Devín zorganizovala Matica slovenská celonárodné slávnosti na Devíne.

Na úvod slávnosti na Devíne celebroval arcibiskup mons. Stanislav ZVOLENSKÝ rímsko-katolícku omšu. Koncelebrovali biskup Mons. František Rábek, Mons. Anton Tyrol a opát Martin Štrbák. Počas omše zazneli viaceré skladby v podaní spevákov z Katedrálneho zboru Dómu sv. Martina v Bratislave.

Po omši začal kultúrny program Folklórny festival Matice slovenskej. Na začiatok zaznela Slovenská hymna. Hoci dobre mienený scenár, keď na javisku čakali folkloristi a v pozadí, na lúke, sťaby trávnice, zaznievali piesne v podaní terchovského Tria z chotára, uviedli divákov do rozpakov. Návštevníci teda nevedeli ako a kde program začína. Potom už išlo všetko ako po masle. Program moderoval podpredseda MS a hlavný organizátor slávnosti Jozef Šimonovič. Súbor striedal súbor, folkloristi folkloristov:

Spestrením boli divadelní ochotníci Matice slovenskej z Liptovského Mikuláša keď uviedli dramatickú spomienku na to, ako si mladí vlastenci okolo Ľ. Štúra v roku 1836 osvojili na Devíne slovanské mená a sľúbili vernosť slovenskému národu.

V rámci programu recitovali ikony hovoreného slovenského slova Dušan Jamrich, Ida Rapaičová a Božidara Turzonovová.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč pripomenul, že miesto, ktoré bolo niekoľko desaťročí súčasťou železnej opony, symbolizuje našu súčasnú slobodu, čo dokazuje aj pamätník, ku ktorému vedenie Matice položilo veniec na znak úcty ku všetkým, ktorí si slobodu a samostatnosť Slovenska nemohli užiť.

Záštitu nad podujatím prevzal minister kultúry Marek Maďarič.

Slávností sa zúčastnilo niekoľko stoviek návštevníkov z celého Slovenska. Dokonca niektorí sa vyjadrovali, že takú veľkú duševnú potravu už dávno nezažili.

« z 11 »

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *