reporty

V domácom zápase mala Iskra Borčice možnosť potvrdiť vedúce postavenie v tabuľke DOXXBET ligy – sk. západ, ktorú o skóre vedie pred druhým FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. Zároveň mala možnosť oplatiť letnú prehru z 2. kola, kedy Trnavskí mladíci v extrémne teplom počasí ubehali mužstvo z Borčíc. Bezgólový prvý polčas sa niesol v znamení obojstranne dobrého futbalu, domáce Borčice mali vďaka hráčskej kvalite o niečo málo viac z hry. Trnavské B-éčko hrozilo najmä rýchlymi protiútokmi, ktorým však chýbal záver pre väčšie ohrozenie Penksovej brány. Hosťujúca obrana mala problém najmä s agilným Barčíkom, pri bránení ktorého museli neustále zdvojovať, aby ubránili tohto hráča, čo vytváralo šance pre ostatných útočiacich hráčov Iskry…
Po prestávke sa im to však nepodarilo a najlepší hráč zápasu v domácom drese v 51 minúte skóroval. V 65. minúte zvýšil stav na 2:0 exDubničan Oliver Augustíni a v 73. minúte jemne zmenil smer lopty hlavou do brány Bašista. Stalo sa tak po rozohratí štandartky a centri Barčíka, ktorý bol predtým aj faulovaný. Druhý polčas bol v podaní Trnavy dosť nervózny, keď rozhodca odmenil žltou šesť členov Trnavského mužstva, ktoré si tak vrátane jednej žltej z prvého polčasu odnáša okrem prehry aj sedem kariet.

všetkých 80. fotografií zo zápasu vo fotogalérií i-dca, tu malá ukážka:

V sobotu 10.10.2015 sa konal pred ABC-čkom už 6. ročník medzinárodných majstrovstiev Dubnice nad Váhom vo varení gulášu. O prvenstvo sa rozhodli zabojovať nielen naši priatelia z družobných miest Vác a Otrokovíc, ale aj skupina poslancov na jednej a mesto pod vedením primátora na druhej strane.
Počasie hrozilo kaziť dažďom celý deň, nakoniec ale zostalo len pri hrozbách a tak účasť Dubničanov viac poznačil fakt, že ani dva dni pred akciou som na Googli nenašiel čo len slovko o tom že sa nejaká podobná akcia koná a kto ju usporadúva. Deň pred akciou nevedel o 6. ročníku tejto akcie ani facebook, a to už je čo povedať. Ako sa vraví, kto nie je na facebooku, ako keby ani nebol. Myslím si že táto inak veľmi vydarená akcia si zaslúžila podstatne lepšiu propagáciu, v dnešnej dobe presýtenej vizuálnym smogom jednoducho mať jeden, či dva plagáty nestačí.
Hoci bol oficiálny začiatok stanovený na 12 hodinu, už o 11 bolo vidieť na súťažiacich že boj o prvenstvo berú smrteľne vážne a nepodceňujú technické prípravy. Pozorovaním súperov sa snažili čo to uhádnuť z ich taktiky a hlavne odhaliť ich tajné tromfy, či know-how.
O nezmieriteľnom boji svedčí aj fakt, že okrem legálnych zbraní sa jednotlivé tímy uchýlili aj k menej čistým praktikám a hneď na začiatku rozbalili na svojich stoloch nejaké tie ich „domáce“ špeciality. Zjavil sa chlieb s oškvarkovou nátierkou a cibuľou, tlačenka, klobása, grilovaná krkovica, marinovaný podbradok, žobrácka kaša, .. Každý z nich sa tak snažil nalákať odbornú porotu práve k tomu svojmu stolu a nakloniť si ju aj niečím na zohriatie. Špeciality potešili aj okoloidúcich, ktorí s takmer stopercentnou istotou potvrdili fakt, že nejaký hamburger, či podobný biznisfood ani zďaleka nemajú na takúto Slovensko – Maďarsko – Českú zdravú výživu, najmä ak jej trávenie je podporené kvapkou bezkolkovej prevencie. Pri pohľade na toto všetko by Bruselských úradníkov asi trafil šľak 😀

všetky fotky môžete vidieť vo fotogalérií i-dca

Zapálením ohňa v kotloch spadlo zo súťažiacich všetko predštartovné napätie. Teraz vládlo na jednotlivých stanoviskách okolo kotlov už len plné nasadenie a sústredenie, ale aj tak nám niektorí súťažiaci stihli popri práci čo to povedať. Napríklad riaditeľ Dumatu p. Ublanič nám prezradil, kedy je guláš dobrý. Podľa jeho slov najmä vtedy, keď je človek hladný. Ceste k dobrému gulášu podľa neho pomáha aj fakt, ak ho človek varí s láskou. Podľa neho bola moja otázka položená veľmi správne, lebo on guláše delí iba podľa toho či sú dobré, alebo zlé. Za zlý guláš môže iba to, ak sa niečo preženie a je toho v guláši veľa. Zle pre guláš podľa neho je aj to, ak sa guláš oklame a je v ňom málo mäska. Jeho slová ďalej citovať nemôžem, lebo zistil že sa mu niekam stratilo skoro celé súťažné družstvo v osobách primátora a viceprimátora … 🙂

Skôr ako sa mi stihol k rovnakej otázke vyjadriť z druhého družstva poslanec p. Sečány, jeden z jeho kolegov (radšej nebudem menovať, možno sa aj sám prezradí) stihol poznamenať, že pre dobrý guláš je najdôležitejšie sa neožrať počas jeho varenia. Podľa p. Sečányho je ale úspech skrytý v základe gulášu, teda v správnom množstve cibule a v jej akurátnej príprave. Druhým faktorom dobrého gulášu podľa neho sa skrýva v mäsku. Divina, alebo dobrá hovädzina, žiadna bravčovina.
Súťažiaci z Otrokovíc odpovedali na otázku „na čo sa môžeme tešiť“ veľmi diplomaticky: „Na Michelinskú hviezdu a na klasický guláš z hovězí kližky“ (hovädzí močing, pozn. autora). Viac nechceli takticky nič prezradiť, nakoľko celá súťaž bola ešte len v začiatkoch.
Hostia z Maďarského Vácu prejavili veľkú radosť že sme ich pozvali a zároveň všetkých ubezpečili, že ešte väčšiu radosť budú mať ak budú aspoň predposledný.
Celý program spestrovalo niekoľko plánovaných vystúpení. Hudobná skupina Duo M, Skupina historického šermu z Prahy, oldies Vršatec. Slovo „plánovaný“ nebolo samoúčelné. Spontánne sa začali baviť všetci zúčastnení, hudba do tanca a spevu primäla aj divákov a najvzácnejšie chvíle plné dojatia ale vyvolal už viac ako 86. ročný pán Zimák z Otrokovíc. Môžeme si ho pamätať ako zbormajstra speváckeho súboru ktorý pred časom vystúpil aj v Dubnici nad Váhom v rámci kultúrneho leta. S požičanou harmonikou, spolu s kolegyňou so súťažiaceho družstva z Otrokovíc neplánovane zahrali a zaspievali niekoľko Valašských pesničiek, ktoré chytili za srdce asi každého kto sa zúčastnil. Zároveň prezradím že p. Zimák sa so svojim zborom predstaví v kostole sv. Jakuba počas Vianočných koncertov.

Porota to mala veľmi ťažké. Podľa ich slov boli všetky guláše jedlé 😀 Malé detaily posunuli na tretie miesto poslanecký guláš. Druhé miesto si vybojovali hostia z Vácu a na prvom mieste, aj keď bez Michelinskej hviezdy sa umiestnili Otrokovice. Ich podanie gulášu zabodovalo svojou netradičnou prípravou, ale zaslúžil si prvenstvo aj chuťou a všetkými kvalitatívnymi parametrami.
Netrvalo dlho a o to aby v kotlíkoch zostali iba naberačky sa postarali rady Dubničanov. Som rád že som sa zúčastnil tejto podarenej akcie a teším sa na už 7. ročník. Zopár tu priložených fotiek by malo byť pozvánkou na ♦ kompletný fotoreportz akcie, kde je presne 227 fotografií 😉

6.10.2015 sa v Ilave odohral priateľský prípravný zápas medzi 16. ročnými reprezentantmi Slovenska a Česka. Slováci zvíťazili najtesnejším možným spôsobom 1:0 po hrubej chybe Českého brankára hneď v úvodných minútach.


Po zbytok zápasu sa hral síce bojovný, ale fér futbal. Bohu žiaľ v intenciách toho na čo je Slovenský divák naučený, väčšinou medzi šestnástkami a chudobný na gólové príležitosti.
Slovenské mužstvo malo o niečo viac hry, vyzeralo to na lepší fyzický fond, ale ten rozdiel bol tak malý, že ho nedokázalo pretaviť do druhého gólu. Zároveň to stačilo ale na to, aby sme udržali české mužstvo po väčšinu zápasu mimo dosah našej brány a nedovolili im ani len korigovať stav.

Všetky fotky vo fotogalérií i-dca.

V pondelok 5.6.2015 sa uskutočnilo stretnutie Akadémie Jozefa Jankecha s rodičmi detí, ktoré trénujú futbal zastrešené touto neziskovou organizáciou v Dubnici nad Váhom. Stretnutia sa zúčastnili aj zástupcovia mesta Dubnica nad Váhom, konkrétne viceprimátor p. František Mikolášek a poslanec MsZ a člen finančnej komisie Ing. Viliam Sečány. Stretnutie otvoril a viedol Ing. Miroslav Bičan, ako štatutár a výkonný riaditeľ nadácie, ktorý v úvode rodičom, ktorý prichádzajú do styku s AJJ prvý krát v stručnosti predstavil Akadémiu, jej krátku históriu a poslanie…
Po týchto formalitách už boli na rade len prozaické veci ktoré trápia na Slovensku asi každého, peniaze, výdavky, financovanie. Ako prvé p. Bičan vysvetlil rodičom najmladších detí, ktoré začali svoje futbalové kroky zápisom do najnižších ročníkov prípraviek príspevkový systém.
V druhom kroku bola rodičom predstavený minimálny finančný objem, ktorý musí AJJ zabezpečiť pre úspešné absolvovanie tréningového procesu a súťažného ročníku. Medzi najväčšie finančné záťaže patrí určite doprava, jej priemerný mesačný objem sa pohybuje nad hranicou 2100 eur. V druhom rade medzi výdavky ktoré značne zaťažujú rozpočet Akadémie sú odmeny pre trénerov a zberné faktúry z futbalového zväzu, ktorými sa financujú rozhodcovia a delegáti majstrovských zápasov, ako aj iné administaratívno-technické záležitosti. V tretej skupine síce najmenších položiek, ale ich súčtom významným podielom je uhrádzanie zdravotníckej a usporiadateľskej služby, pranie dresov, pitného režimu, výbava lekárničiek a iné. V zásade predstavujú minimálne mesačné výdaje AJJ v priemere sumu 6 až 6 a pol tisíca eur.

Na pokrytie minimálnych nákladov slúži v prvom rade dotácia mesta Dubnica nad Váhom vo výške 35 tisíc eur, výber členského v mesačnej výške (v ideálnom prípade) cca 2100 eur. Ďalej je to príjem z 2% odvedenej dane, ktoré predstavovalo za rok 2014 2.910 eur a iné drobné príjmy, ako je zisk z rodičovskej zábavy, či vzdelávacích poukazov.
Ideálnym stavom by bolo naplnenie rozpočtu na 75 tisíc eur a viac, kedy by mohlo dôjsť aj k potrebnej obnove materiálovo – technického zabezpečenia, ako sú lopty, tréningové náradie a podobne.

Výkonný riaditeľ AJJ p. Bičan zároveň vyzdvihol aj inú nezištnú pomoc mesta, ktorá odhadom predstavuje približne 100 tisíc eur a to je možnosť bezplatného využívania mestského športového areálu s vodou a energiami. V tomto rozpočte sú zahrnutí aj pracovníci starajúci tvoriaci nevyhnutné technické zázemie, ako je upratovanie, starostlivosť o trávniky hlavného a pomocného ihriska a podobne. Kritiku ale namieril do vlastných radov, do rodičov, ktorí sa pomerne pasívne stavajú k možnosti pomôcť financovať mládežnícky futbal. Konkrétne vytkol fakt že do výberu z 2% odvedenej dane sa zapojilo veľmi málo rodičov a takto vygenerovaná suma bola len 2.910 eur. Kritizoval aj fakt, že Dubnica nad Váhom, ako mesto s viac ako 25 tisíc obyvateľmi a širokou základňou futbalovej mládeže „prehralo“ boj o dotáciu 3.000 eur z nadácie SPP, kedy sme v bezplatnom hlasovaní pomocou MT dokázali získať iba približne 950 hlasov. Zahanbilo nás viac obcí, ktoré majú len 500, či 600 obyvateľov a dokázali si zabezpečiť aj viac ako trojnásobok hlasujúcich.

V návrhu zlepšenia p. Bičan požiadal rodičov, aby si v mladších ročníkoch – od U15 dole zvolili a delegovali zástupcov z jednotlivých ročníkov, ktorí doplnia orgány Akadémie. Navrhol aj možnosť bezplatnej usporiadateľskej služby z radov rodičov na majstrovských zápasoch. Za pozitívum označil fakt, že sa podarilo zlepšiť tréningový proces atletickou prípravou ktorú absolvujú raz týždenne všetky trénujúce ročníky žiakov aj dorastencov. Jej primárnym cieľom je zlepšiť pohybovú kultúru, rýchlosť a efektívnosť pohybu. Druhým svetlým bodom sú nesmelé začiatky, či skôr obnovenie regenerácie v kúpeli a masážami v dorasteneckých ročníkoch po zápasoch.

Výkonný riaditeľ AJJ p. Bičan zároveň všetkých oboznámil s faktom, že snaha o získanie dotácie na prestavbu bývalého hádzanárskeho ihriska, terajšieho VIP parkoviska známeho aj pod názvom JAPEX skončila neúspechom. Nesplnili sme politické kritériá a naše vedenie mesta nie je politicky orientované smerom k vládnucej strane. Rekonštrukcia umelej trávy na 2-ke ihrisku sa zatiaľ odkladá pre prílišnú finančnú náročnosť, keďže môže podľa kvality novej umelej trávy predstavovať až sumu 100 tisíc eur.

Rodičom a všetkým zúčastneným sa prihovoril aj poslanec MsZ Ing. Sečány, ktorý zaspomínal na časy keď sa mládežníckemu futbalu darilo pracovať v podstatne lepších podmienkach a načrtol vízie, ktoré by časom mohli tento stav obnoviť. Ubezpečil zúčastnených o plnej podpore mesta mládežníckemu futbalu. Uviedol že plán zastabilizovania hokeja v Dubnici nad Váhom sa podaril, keď sa zastavil úplný kolaps detského a juniorského hokeja, situácia sa zlepšila a podarilo sa dosiahnuť stav, keď by mal nastať opäť progres. Teraz podľa jeho slov venujú svoje sily a aj prostriedky do toho, aby sa podarilo dosiahnuť progres aj v mládežníckom futbale a podarilo sa ho odpútať z hranice prežitia. Poznamenal spolu s viceprimátorom p. Mikoláškom že sa začínajú diať aj určité zmeny, ktoré môžu predznamenať pokrok aj vo futbale dospelých. Tieto dva elementy, seniorský a mládežnícky futbal totiž jeden bez druhého nemôžu zdravo fungovať a môžu sa rozvíjať iba vo vzájomnej symbióze.

Rodičia najmladších žiackych kategórií boli ešte upozornený na niektoré technické aspekty, najmä na to, aby svojim deťom kupovali kvalitatívne správne lopty slúžiace na tréning a hlavne správnej veľkosti. Prípravky môžu používať veľkosť lôpt č.5., ale v žiackych kategóriách po U13 by sa mala používať výhradne veľkosť 4., túto veľkosť používajú aj ženy a dievčatá. Veľkosť lôpt č.5. je určená starším kategóriám, od U14.

J.Z.

Na záver si môžete pozrieť zopár fotiek zo stretnutia AJJ s rodičmi na starej tribúne športového areálu:

Dnes odohralo zatiaľ neporazené mužstvo U15 MFK Dubnica nad Váhom majstrovský zápas 9. kola II. ligy ZSFZ na pôde súpera – AS Trenčín v Zamarovciach. Prvý polčas sa niesol v znamení boja a slušného, aj keď neefektívneho nasadenia. Prejavila sa mierna prevaha hosťujúceho týmu, ale len herne, výsledkovo bol prvý polčas obojstranne jalový, keď Dubnickí chalani poriadne smerom na bránu zakončili asi len raz, drobili hru pred šestnástkou súpera prihrávkami, často nepresnými a už „po funuse“. Na vlastnej polovici ihriska posúvali často zbytočne loptu späť až na Luba Miakiša v bráne.
V druhom polčase padli prestávkové slová o hre trénera Juraja Bútoru na úrodnú pôdu, keď aj vďaka tomu že na Trenčanoch sa začínala prejavovať únava z odrážania tlaku, stali sa útoky Dubnice nebezpečnejšie a konečne sa dočkali hostia aj gólového vyjadrenia stavu na ihrisku. V 51. minúte strelil prvý gól Dominik Dohňanský. To posadilo útočiacich hráčov MFK na koňa a naopak, prejavilo sa na miernej rezignácií súpera a v 57. minúte strelil čerstvo vystriedaný Tomáš Dražkovec druhý gól. V 60. minúte potvrdil výhru na konečný stav 0:3 Daniel Floriš.

Áčko starších žiakov MFK Dubnice tak potvrdilo svoje zatiaľ dominantné postavenie v tabuľke, keď vedú II. ligu st. žiakov ZSFZ s 25. bodmi pred druhým MŠK Považská Bystrica s 18. a FK Lokomotíva Trnava so 17. bodmi.

Vyzdvihnúť musíme aj výkon hlavného rozhodcu Patrika Buriana a jeho asistenta Romana Kovačika, ktorí viedli zápas naozaj korektne a citlivo, čo v súťaži často nebýva samozrejmé.
Podľa nášho sčítania videlo zápas niečo viac ako 40 divákov

Zopár fotiek zo zápasu v prílohe, ostatné fotky vo fotogalérií i-Dca.